Myśli samobójcze

Jeśli właśnie odczuwasz chęć popełnienia samobójstwa i chcesz z kimś o tym porozmawiać kliknij tutaj

Każdy z nas może odebrać sobie życie. Co roku milion ludzi decyduje się na ten krok. Nawet w społeczeństwach, w których samobójstwo jest niezgodne z prawem lub stanowi tabu, niektórzy targają się na własne życie.

Dla wielu ludzi myślących o samobójstwie, śmierć wydaje się jedynym rozwiązaniem. Pragnienie śmierci przesłania im wtedy cały świat. Nastrojów samobójczych nie można lekceważyć, gdyż są rzeczywiste, intensywne i mogą mieć skutek natychmiastowy. I nie ma na to cudownego lekarstwa.

Należy jednak pamiętać, że:

 • samobójstwo bywa często nieodwracalnym rozwiązaniem chwilowego problemu
 • będąc w depresji, nie wybiegamy poza chwilę obecną, a przecież za tydzień, za miesiąc, sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej
 • większość osób, które kiedyś rozważały samobójstwo, jest wdzięczna za to, że żyje. Twierdzą, że nie chcieli skończyć z życiem, lecz położyć kres cierpieniu.

Najważniejsza jest rozmowa z drugą osobą. Ludzie w nastroju samobójczym nie powinni być sami. Muszą znaleźć pomoc NATYCHMIAST.

 • Porozmawiać z kimś bliskim. Już sama rozmowa z kimś z rodziny lub przyjacielem może przynieść ogromną ulgę.
 • Porozmawiać z zaufaną osobą. Niektórym trudno jest rozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi. Łatwiej im porozmawiać z kimś nieznajomym. Na całym świecie działają ośrodki pomocy, a w nich wolontariusze, którzy potrafią słuchać. Jeśli rozmowa przez telefon stanowi problem, można wysłać e-mail.
 • Porozmawiać z lekarzem. Jeśli stan przygnębienia i myśli o samobójstwie nie ustępują przez dłuższy czas, może to oznaczać depresję kliniczną. Jest to stan chorobowy powodowany zaburzeniami równowagi biochemicznej organizmu, i zazwyczaj można go leczyć lekami na receptę i/lub przy pomocy specjalnej terapii. (chcę wiedzieć więcej)

Każda chwila ma znaczenie. Gdy ktoś odczuwa chęć popełnienia samobójstwa, powinien natychmiast o tym komuś powiedzieć.

Jeśli właśnie odczuwasz chęć popełnienia samobójstwa i chcesz z kimś o tym porozmawiać kliknij tutaj

Something wrong with the content on this page?

  Report a problem

  If your issue relates to the individual member centre shown, please contact them directly as we are not responsible for their actions and as such are unable to offer support for this.

  Back to your help centres