Myśli samobójcze

Jeśli właśnie odczuwasz chęć popełnienia samobójstwa i chcesz z kimś o tym porozmawiać kliknij tutaj

Każdy z nas może odebrać sobie życie. Co roku milion ludzi decyduje się na ten krok. Nawet w społeczeństwach, w których samobójstwo jest niezgodne z prawem lub stanowi tabu, niektórzy targają się na własne życie.

Dla wielu ludzi myślących o samobójstwie, śmierć wydaje się jedynym rozwiązaniem. Pragnienie śmierci przesłania im wtedy cały świat. Nastrojów samobójczych nie można lekceważyć, gdyż są rzeczywiste, intensywne i mogą mieć skutek natychmiastowy. I nie ma na to cudownego lekarstwa.

Należy jednak pamiętać, że:

  • samobójstwo bywa często nieodwracalnym rozwiązaniem chwilowego problemu
  • będąc w depresji, nie wybiegamy poza chwilę obecną, a przecież za tydzień, za miesiąc, sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej
  • większość osób, które kiedyś rozważały samobójstwo, jest wdzięczna za to, że żyje. Twierdzą, że nie chcieli skończyć z życiem, lecz położyć kres cierpieniu.

Najważniejsza jest rozmowa z drugą osobą. Ludzie w nastroju samobójczym nie powinni być sami. Muszą znaleźć pomoc NATYCHMIAST.

  • Porozmawiać z kimś bliskim. Już sama rozmowa z kimś z rodziny lub przyjacielem może przynieść ogromną ulgę.
  • Porozmawiać z zaufaną osobą. Niektórym trudno jest rozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi. Łatwiej im porozmawiać z kimś nieznajomym. Na całym świecie działają ośrodki pomocy, a w nich wolontariusze, którzy potrafią słuchać. Jeśli rozmowa przez telefon stanowi problem, można wysłać e-mail.
  • Porozmawiać z lekarzem. Jeśli stan przygnębienia i myśli o samobójstwie nie ustępują przez dłuższy czas, może to oznaczać depresję kliniczną. Jest to stan chorobowy powodowany zaburzeniami równowagi biochemicznej organizmu, i zazwyczaj można go leczyć lekami na receptę i/lub przy pomocy specjalnej terapii. (chcę wiedzieć więcej)

Każda chwila ma znaczenie. Gdy ktoś odczuwa chęć popełnienia samobójstwa, powinien natychmiast o tym komuś powiedzieć.

Jeśli właśnie odczuwasz chęć popełnienia samobójstwa i chcesz z kimś o tym porozmawiać kliknij tutaj

Do you want to contact Befrienders Worldwide?

Contact the Befrienders Worldwide member in your own country if there is one.

Find a support centre

If there are no Befrienders Worldwide members in your own country, click on the link below to find further help.

Further Support