Pomoc bliskiemu lub przyjacielowi ze skłonnościami samobójczymi

Słuchaj w milczeniu

Jeśli ktoś w naszym otoczeniu jest w depresji lub myśli o samobójstwie, natychmiast oferujemy pomoc. Udzielamy rad, mówimy o własnych doświadczeniach, szukamy rozwiązań.
Lepiej po prostu zamilknąć i słuchać. Osoba myśląca o samobójstwie nie potrzebuje podpowiedzi ani instrukcji. Pragnie tylko bezpiecznego miejsca, gdzie mogłaby wyrazić swoje lęki i frustracje oraz być sobą.
Wysłuchać kogoś tak do końca – nie jest łatwo. Trzeba powstrzymywać się od przerywania, pilnować się, aby nie wtrącić komentarza, nie pouczać. Nie wystarczy słuchać treści, ale trzeba także wsłuchać się w uczucia, które kryją się za słowami. Należy przyjąć punkt widzenia tej drugiej osoby, a nie nasz własny.
Poniżej znajdziesz kilka dobrych rad, przydatnych w pomocy osobie, która myśli o samobójstwie.

Czego potrzebują ludzie myślący o samobójstwie?

  • Kogoś, kto wysłucha. Kogoś, kto ma czas, aby ich wysłuchać. Kogoś, kto nie będzie oceniał, udzielał rad ani pouczał, ale poświęci im całą swoją uwagę.
  • Kogoś, komu można zaufać. Kogoś, kto będzie ich szanował i nie będzie usiłował kontrolować. Kogoś, kto potrafi dochować tajemnicy.
  • Kogoś, komu zależy. Kogoś, kto będzie w pobliżu, nie będzie się narzucał i zachowa spokój. Kogoś, kto podtrzyma na duchu, zaakceptuje i uwierzy. Kogoś, kto powie: „Zależy mi na Tobie”.

Czego ludziom myślącym o samobójstwie nie potrzeba?

  • Samotności. Poczucie odrzucenia często powoduje wyolbrzymienie problemu. Obecność kogoś życzliwego może wiele zmienić. Po prostu słuchaj.
  • Dobrych rad. Pouczanie nic nie daje. Podobnie jak stwierdzenie „głowa do góry”, czy z lekkością rzucane zapewnienia typu „wszystko będzie dobrze”. Nie analizuj, nie porównuj, nie oceniaj, nie krytykuj. Po prostu słuchaj.
  • Pytań. Nie zmieniaj tematu, nie użalaj się, nie bagatelizuj sytuacji. Nie jest łatwo mówić o uczuciach. Osoba myśląca o samobójstwie nie lubi, gdy jest pospieszana lub osaczana. Po prostu słuchaj.

Warto zapoznać się z informacjami na stronie Myśli samobójcze

Do you want to contact Befrienders Worldwide?

Contact the Befrienders Worldwide member in your own country if there is one.

Find a support centre

If there are no Befrienders Worldwide members in your own country, click on the link below to find further help.

Further Support