Pomoc bliskiemu lub przyjacielowi ze skłonnościami samobójczymi

Słuchaj w milczeniu

Jeśli ktoś w naszym otoczeniu jest w depresji lub myśli o samobójstwie, natychmiast oferujemy pomoc. Udzielamy rad, mówimy o własnych doświadczeniach, szukamy rozwiązań.
Lepiej po prostu zamilknąć i słuchać. Osoba myśląca o samobójstwie nie potrzebuje podpowiedzi ani instrukcji. Pragnie tylko bezpiecznego miejsca, gdzie mogłaby wyrazić swoje lęki i frustracje oraz być sobą.
Wysłuchać kogoś tak do końca – nie jest łatwo. Trzeba powstrzymywać się od przerywania, pilnować się, aby nie wtrącić komentarza, nie pouczać. Nie wystarczy słuchać treści, ale trzeba także wsłuchać się w uczucia, które kryją się za słowami. Należy przyjąć punkt widzenia tej drugiej osoby, a nie nasz własny.
Poniżej znajdziesz kilka dobrych rad, przydatnych w pomocy osobie, która myśli o samobójstwie.

Czego potrzebują ludzie myślący o samobójstwie?

 • Kogoś, kto wysłucha. Kogoś, kto ma czas, aby ich wysłuchać. Kogoś, kto nie będzie oceniał, udzielał rad ani pouczał, ale poświęci im całą swoją uwagę.
 • Kogoś, komu można zaufać. Kogoś, kto będzie ich szanował i nie będzie usiłował kontrolować. Kogoś, kto potrafi dochować tajemnicy.
 • Kogoś, komu zależy. Kogoś, kto będzie w pobliżu, nie będzie się narzucał i zachowa spokój. Kogoś, kto podtrzyma na duchu, zaakceptuje i uwierzy. Kogoś, kto powie: „Zależy mi na Tobie”.

Czego ludziom myślącym o samobójstwie nie potrzeba?

 • Samotności. Poczucie odrzucenia często powoduje wyolbrzymienie problemu. Obecność kogoś życzliwego może wiele zmienić. Po prostu słuchaj.
 • Dobrych rad. Pouczanie nic nie daje. Podobnie jak stwierdzenie „głowa do góry”, czy z lekkością rzucane zapewnienia typu „wszystko będzie dobrze”. Nie analizuj, nie porównuj, nie oceniaj, nie krytykuj. Po prostu słuchaj.
 • Pytań. Nie zmieniaj tematu, nie użalaj się, nie bagatelizuj sytuacji. Nie jest łatwo mówić o uczuciach. Osoba myśląca o samobójstwie nie lubi, gdy jest pospieszana lub osaczana. Po prostu słuchaj.

Warto zapoznać się z informacjami na stronie Myśli samobójcze

Something wrong with the content on this page?

  Report a problem

  If your issue relates to the individual member centre shown, please contact them directly as we are not responsible for their actions and as such are unable to offer support for this.

  Back to your help centres